برای نمایش و استفاده از ویدئو پروژکتور به پرده نمایش احتیاج دارید، انواع مختلفی از این نوع صفحه داخل بازار وجود دارد. برای انتخاب آسان تر مقاله راهنمای خرید پرده نمایش ویدئو پروژکتور را برای شما آماده کرده ایم تا هر آنچه که در این باره نمی دانید را به شما آموزش دهیم.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور

پرده نمایش یکی از ملزومات جانبی تجهیزاتی نظیر  ویدئو پروژکتور استوک،ویژوالایزر ،اسلاید و اوِرهِد است که برای پخش تصاویر  مورد استفاده قرار می گیرند و مواد بکار رفته در ساخت آن ها از رفلکس یا بازتاب نور جلوگیری کرده و به افزایش کیفیت نمایش تصاویر کمک می نماید. پرده های نمایش با توجه به نیاز افراد به، پرده پایه دار، پرده سقفی دستی و پرده سقفی برقی و بک پروجکشن تقسیم می گردند.
البته راه هایی برای نمایش به جز خرید پرده نمایش وجود دارد، می توان از سطوح سفیدی چون دیوار یا تخته وایت برد استفاده نمود که البته نباید کیفیت مطلوبی از آن انتظار داشت. زیراکه سطوح هر چقدر که سفید باشد بازهم توانایی انعکاس نور را نخواهد داشت. پرده نمایش پروژکتور با توجه به کاربرد خود انواع مختلفی دارد.

پرده نمایش دیواری، سقفی ویدئو پروژکتور (Wall Screen Display)

برای محیط هایی که کاربران تمایل دارند ویدئو پروژکتور را با نصب به سقف ثابت نمایند، بهتر است که پرده نمایش از نوع دیواری یا سقفی انتخاب شود تا تنظیمات تصویری پروژکتور با جابجایی پرده به هم نریزد. این نوع پرده نمایش مجهز به غلافی است که با آزاد کردن ضامن آن، پرده به صورت رول داخل آن جمع می شود و از طریق همان ضامن می توان آن را مجددا باز نمود. پرده های دیواری ویدیو پروژکتور معمولا دارای طول و عرض مساوی (مربع) هستند که با توجه به نسبت طول به عرض تصاویر دیتا پروژکتورها که ۴:۳ (مستطیل) هستند بهتر است به طور کامل باز نشوند. این پرده ها را می توان بر روی دیوار یا سقف نصب نمود.

پرده نمایش دیواری ویدئو پروژکتور

پرده نمایش دیواری

پرده نمایش قابل حمل (پایه دار)

این نوع پرده نمایش ویدئو پروژکتور مقرون به صرفه و قابل است. چنانچه مکان ثابتی برای مایش خود در نظر نگرفته اید و مادام آن را جابه جا می کنید انتخاب بهتر برای شما پرده نمایش قابل حمل است.

پرده نمایش برقی

پرده نمایش برقی پروژکتور می تواند روی دیوار یا سقف نصب شود و تفاوت آن با دیواری، سقفی این است که برای تنظیم ارتفاع و باز و بسته کردن آن به فراخور تصویر مورد نظر، یک موتور برقی به همراه ریموت کنترل استفاده می شود. قبل از نصب باید مسیر کابل کشی و پریز برای اتصال برق در نظر بگیرید. این پرده ها نصب آسان و کاربری راحت تری دارند اما قیمت و تعمیرات گران تری دارند، به همین دلیل برای سمینارها یا اتاق های کنفرانس که تنظیم دقیق و ظاهر زیبا حائز اهمیت است مناسب تر هستند.

پرده نمایش رومیزی (قابل حمل)

هرچند که پرده نمایش های پایه دار هم به نوعی پرتابل محسوب می شوند اما این مدل اشاره به پرده نمایش کوچک تری دارد که مانند یک کیف جمع شده و به سادگی قابل حمل است. این پرده نمایش ها بیشتر مناسب ویدیو پروژکتورهای جیبی است تا در کنار هم یک مرکز تفریحی، استادیوم فوتبال یا سینما خانگی پرتابل را تشکیل دهند. جهت دموی محصولات یا در ایونت ها هم قابل استفاده است.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور رومیزی

پرده نمایش ویدئو پروژکتور رومیزی

نوع جنس پرده نمایش

پرده نمایش‌هایی که از وینیل یا پلاستیکی و یا فایبر گلاس ساخته ‌شده باشند قابل شستشو با آب و صابون هستند، بنابراین راحت ‌تر قابل مراقبت و نگهداری هستند. بافت این پارچه‌ ها در میزان صافی و همواری متفاوت هستند که بر روی پرزنتیشن با تصاویر رنگی و یا سیاه‌ وسفید تأثیرگذار است.

درجه بازدهی (Gain Rating)

این میزان عددی یک واحد اندازه ‌گیری بازتاب صفحه ‌نمایش است. عدد ۱٫۰ یک عدد معقول و میانه است. عدد بزرگ‌ تر از ۱٫۰ نور بیشتری را انعکاس می دهد، اما یک درجه بازدهی بالا همیشه بهتر نیست، به دلیل اینکه منجر به زاویه دید کمتر می ‌شود و در برخی موارد باعث به وجود آمدن به‌ هم ‌ریختگی در تصویر می‌ شود.

اندازه پرده نمایش ویدئو پروژکتور

اندازه پرده نمایش ویدئو پروژکتور

اندازه پرده نمایش ویدئو پروژکتور

ابعاد پرده پرده نمایش پروژکتور شما تا حد زیادی بستگی به خود پروژکتور شما دارد. بنابراین، قبل از این که شروع به بررسی نحوه تعیین اندازه پرده نمایش پروژکتور باشید، باید نسبت ابعاد تصویر پروژکتور (aspect ratio) خود را بررسی کنید. این بهترین نقطه شروع برای تعیین اندازه پرده نمایش پروژکتور است. مرحله بعدی، محتوایی است که قصد نمایش بر روی پرده را دارید.
فیلم های با فرمت واید اسکرین (Widescreen format) در مقایسه با پرزنت داده های پیچیده یا نمودارهای کوچک در یک اتاق هیئت مدیره، به تنظیمات بسیار متفاوتی احتیاج دارد.