ویدئو پروژکتور لیزری چیست

ویدئو پروژکتور لیزری، این فناوری جدید ، تا همین اواخر بسیار حاشیه ای شروع به ظهور خود در پروژکتورهای ویدیویی سینمای خانگی برای عموم مردم کرده است. اگرچه هنوز هم نسبتاً گران است، اما پروژکتورهای لیزر نسبت به مدلهای معمولی مزایای بسیاری دارند. در ویدئو پروژکتور لیزری ، لامپ جیوه با فشار بالا توسط منبع نور لیزر جایگزین لامپ ویدئو پروژکتور می شود. با این حال ، پروژکتور ویدئویی با لیزر از همان فناوری های نمایشگر (LCD ، DLP …) به عنوان همتای لامپ خود استفاده می کند.

مقایسه ویدئو پروژکتور لیزری با ویدئو پروژکتور معمولی

قیمت ویدئو پروژکتور لیزری گرانتر از ویدئو پروژکتور معمولی می باشد به همین خاطر این دو را با هم مقایسه کرده ایم تا ارزش خرید دستگاه لیزری مشخص گردد. طول عمر یک منبع نور لیزر در مقایسه با لامپ ویدئو پروژکتور  حدود 6000 ساعت برای یک لامپ جیوه با فشار بالا که در حالت اکو استفاده می شود می تواند بین 20،000 تا 30،000 ساعت برسد. پروژکتور لیزری مطمئناً گرانتر است، اما نیازی به تعمیر و نگهداری و تغییر لامپ ندارد. انتخاب دستگاه لیزری گزینه ای را برای نصب در مکان هایی که دسترسی به آن دشوار است، فراهم می کند.

مقایسه قیمت ویدئو پروژکتور لیزری

قیمت ویدئو پروژکتور لیزری

میزان مصرف انرژی یک پروژکتور لیزری نسبت به مدل لامپ کمتر است. دلیل آن ساده است، یک لامپ همیشه 100٪ کار می کند ، در حالی که یک لیزر منبع نور متغیر است. و تنها در صورت لزوم در 100٪ ظرفیت خود کار می کند! دستگاه لیزری نیز اکولوژیکی تر است زیرا عاری از مواد شیمیایی خاصی است. لامپ ویدئو پروژکتور های معمولی حاوی جیوه و مواد دیگری هستند که برای شما و محیط زیست مضر هستند که در مورد پروژه لیزر اینگونه نیست!
یک پروژکتور لیزر برخلاف پروژکتور لامپ می تواند فوراً شروع به کار کند. برای شروع جلسه و استفاده از ویدئو پروژکتور معمولی شما باید صبر کند تا لامپ ویدئو پروژکتور در دمای مطلوب قرار داشته باشد! دمای کار یک پروژکتور لیزری نیز پایین تر است و معمولاً سرمایش از طریق یک سینک گرما انجام می شود.این طراحی در دستگاه لیزری منجر به عدم وجود فن می شود و بنابراین در حین کار سر و صدای کمتری دارد. این مزیت از ورود گرد و غبار نیز جلوگیری می کند. نیازی به تغییر فیلتر هر 100 ساعت نیست. که منجر به نگهداری کمتر، سرگرمی بیشتر می شود.

کیفیت تصویر فوق العاده ویدئو پروژکتور لیزری

پروژکتورهای ویدئویی با لیزر رنگ سنجی یکدست تری دارند و مدلهای خاصی مانند تریلیزرها قادر به تولید یک طیف گسترده، نزدیک به Rec.2020 هستند. بنابراین رنگ ها به خصوص غنی و معتبر هستند. همچنین می توانیم از درخشندگی بسیار بالای آنها که پایدارتر و با دوام تر است ذکر کنیم. شدت نور در پروژکتور لیزری، به آرامی کاهش می یابد، در حالی که یک مدل لامپ ویدئو پروژکتور از اولین ساعت استفاده، شدت روشنایی اولیه خود را به شدت کاهش می دهد.

کیفیت تصویر فوق العاده ویدئو پروژکتور لیزری

کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور لیزری

انتخاب ویدئو پروژکتور لیزری

پروژکتورهای لیزر ویدیویی که قبلاً به دلیل کارآیی آنها در استفاده حرفه ای مورد استفاده قرار گرفته و در اتاقهای IMAX مورد استفاده قرار گرفته اند ، به لطف مزایای انکار ناپذیر آن دنیای سینمای خانگی را به دست آورده اند. دستگاه های  لیزری یک جایگزین معتبر برای پروژکتورهای ویدئویی معمولی هستند زیرا علاوه بر دلایل گفته شده به دلیل طول عمر چشمگیرشان انتخاب مناسب تری هستند. پروژکتور لیزری همچنین برای کسانی که به دنبال وسیله ای بسیار روشن هستند، بسیار مناسب است زیرا که می توانند بلافاصله کار کنند، و به هیچ گونه تعمیر و نگهداری نیاز ندارند!